Common

7. února 2009 v 14:18 |  ......MuSiC......

Lonnie Rashid Lynn, Jr. (narozen 13. března 1972), známý jako Common (dříve Common Sense),je americký rapper a herec z Chicaga. Svou kariéru odstartoval v roce 1992. Od té doby vydal 8 alb, k tomu si zahrál v několika filmech a získal velké množství ocenění.

a tady pro zajímavost něco z jeho života, úspěchů...

Common (vlastním jménem Lonnie Rashied Lynn) se narodil 13. března 1972 ve městě Chicago, stát Illinois, což z hlediska hip-hopu není zrovna úrodná půda. Common se těmito okolnostmi ale nenechal odradit a piloval svoje schopnosti až do bodu, kdy se chopil první příležitosti, která se naskytla. Ještě pod jménem Common Sense vyhrál soutěž v Unsigned Hype magazínu The Source. V roce 1992 prorazil se singlem Take It EZ, které se objevilo na jeho debutovém albu Can I Borrow A Dollar?.

Další singly jako Breaker 1/9 a Soul By The Pound pomohly vybudovat jeho reputaci v hip-hopovém undergroundu, ale někteří kritici si stěžovali na občasný misogynistický podtext některých jeho nahrávek.

Common Sense na labelu Ruthless Records pomalu kompletoval jeho druhé album nazvané Resurrection (1994), které utvrdilo jeho pozici jako jednoho z nejlepších undergroundových (potažmo i světových) lyriků. Mimochodem na albu Resurrection tak trochu vypomáhal v té době ještě neznámý Kanye West.

Píseň I Used To Love H.E.R. upoutala pozornost pro svou chytrou alegorii úpadku hip-hopu do komerčních námětů sexu a násilí a dokonce vyvolal krátký spor s Ice Cubem.

Krátce nato byl Common Sense zažalován kvůli svému uměleckému jménu. Jistá ska skupina totiž delší dobu používalo přesně to samé. Common Sense si tedy musel jméno zkrátit na Common. V této době se také přestěhoval do Brooklynu.

Common přestoupil na label Relativity a v roce 1997 vydal první album pod novým jménem. One Day It'll All Make Sense vydělalo na znovu se obnovujícím inteligentním hip-hopu s několika vynikajícími hosty, jako byla Lauryn Hill, Q-Tip, De La Soul, Erykah Badu, Cee-Lo, a Black Thought z The Roots.

Album bylo kritikou přijato velmi kladně a Common navíc během několika dalších let ještě posílil svůj profil. Objevil se na albu Soul Survivor Petea Rocka, plus ještě na dvou albech pokrokového hip-hopového hnutí - Mos Def & Talib Kweli Are Black Star a na albu The Roots Things Fall Apart. Také se v písni 1-9-9-9 objevil po boku Sadat X, která pochází z kompilace vydané Rawkus Records a nazvané Soundbombing Vol. 2.

Pro své nové album, nazvané Like Water For Chocolate (2000), jako producenta získal bubeníka z The Roots jménem ?uestlove. Album přitáhlo tolik pozornosti, jakou nemělo žádné z jeho předchozích. Jako hosté se tentokrát objevili Macy Gray, MC Lyte, Cee-Lo, Mos Def, D'Angelo, jazzový trumpetista Roy Hargrove a africký bubeník Femi Kuti. Singly jako The Sixth Sense a The Light (druhý zmíněný získal nominaci Grammy v kategorii The Best Rap Solo Performance) získaly zasloužený úspěch.

Ten také scénu připravil na novou nahrávku, která se objevila na albu Mary J. Blige No More Drama z roku 2002.

V prosinci téhož roku vydává jednu ze svých nejosobnějších prací, pojmenovanou Electric Cirkus, která ovšem u fanoušků a kritiků moc neuspěla. Album bylo mnohem více komerčně laděné než ty předchozí, ale i tak ho Common dokázal udržet v mezích alternativního rapu.

V roce 2005 následovalo album Be, na kterém se podílely osobnosti jako Kanye West, John Legend a Bilal. K albu současně vyšlo bonusové CD obsahující pět tracků, kde se objevili Chino XL, Royce Da 5'9', Scarface, Mos Def, Kanye West (opět) a Faith Evans.

Common je jedním z nejtalentovanějších umělců této doby. V době komerčního rapu se snažil udržet sofistikovanou lyriku a flow jazz-rapu naživu. Jeho vzdělané, inteligentní rýmy si musely svoje místo v hip-hopu poctivě vybojovat, stejně tak jako přízeň publika. To se mu myslím povedlo. Jeho poslední album Be se řadí mezi kritikou nejlépe oceňovaná alba
poslední doby.

zdroj: blackcompany.cz


.... a moje oblíbená písnička: Common feat. WillIAm - I Have A Dream

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.